Dnia 26 października 2014 roku nastąpiło otwarcie Świetlicy Wiejskiej w Zawadzie Piaski. W ramach adaptacji remizy OSP na potrzeby świetlicy wiejskiej z elementami ludowej sztuki kujawskiej w niespełna pół roku nastąpił generalny remont. Odbudowa świetlicy wiejskiej była spełnieniem marzeń wielu mieszkańców sołectw Zawady Piaski i Nowej Zawady. Gdyby nie zaangażowanie Pana Wójta Stanisława Sadowskiego i Jego Zastępcy Pana Krzysztofa Grudzińskiego, przy wsparciu funduszy unijnych z programu „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju ” ta realizacja nie byłaby możliwa. Przeprowadzono prace ogólnobudowlane w tym m.in.: położenie elewacji, tynków, ocieplenie ścian zewnętrznych, całkowita odbudowa dachu, wymieniano instalację elektryczną i sanitarną. Na całości wyremontowanej powierzchni położono nową posadzkę, oraz glazurę w trzech funkcjonalnych łazienkach oraz na zapleczu kuchennym, zamontowano nowe drzwi zewnętrze i wewnętrzne, okna. Zakupiono nowy piec do centralnego ogrzewania, a we wszystkich pomieszczeniach zamontowano kaloryfery. Wnętrze dużej sali zostało pięknie wymalowane elementami sztuki kujawskiej, a sufit obudowany belkami nawiązującymi do wystroju chaty kujawskiej XIX wieku. Całość otrzymała jednolity regionalny charakter. Kuchnia wyposażona została w funkcjonalne meble oraz niezbędne urządzenia i naczynia.

[Not a valid template]

Administracyjnie świetlica podlega pod Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie
Obecnie Świetlica w Zawadzie absolutnie niczym nie przypomina tej z przed roku i jest reprezentacyjnym obiektem Gminy Baruchowo. Nowa Świetlica wiejska ma przyczynić się do zaspokojenia potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi oraz wpłynąć korzystnie na aktywność lokalnej społeczności. W sali dużej świetlicy można organizować imprezy okolicznościowe do ok. 100 osób. Wszystkie serwowane, wyjątkowo smaczne i wyszukane dania przygotowywane są na miejscu przez wykwalifikowaną kuchnię Zielonej Szkoły.
Rezerwacje pod nr tel. 54-2841-616; 606-884-944; 602-239-201

[Not a valid template]

Mieszkańcy Zawady w wyremontowanej świetlicy mieli przyjemność gościć delegację z zaprzyjaźnionej Gminy Becon – les – Granits z Francji. Dla obu stron były to wspaniałe przeżycie, wyjątkowe wspólnie spędzone chwile i niezapomniane wrażenia. Goście kosztowali własnego wyrobu potrawy i słodkości oraz degustowali i oceniali walory smakowe regionalnych domowych nalewek.

[Not a valid template]
Wzorem ubiegłych lat Gmina Baruchowo i tym razem czynnie uczestniczyła w wystawie stołów wigilijnych, które w tym roku odbyły się w Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim w dniu 21.12.2014r. Była to już XVI Powiatowa Wystawa „Stoły Wigilijne na Kujawach”. Z pośród 15-tu wystawców stołów z powiatu włocławskiego naszą gminę Baruchowo reprezentowały Panie z Klubu Kobiet Aktywnych z Zawady, działające przy Świetlicy Wiejskiej. Pomimo, że był to ich debiut na w tego typu wystawie, potrawy i wystrój stołu nie odbiegał od bardziej doświadczonych w tym zakresie innych Klubów, Szkół Gastronomicznych, czy Kół Gospodyń Wiejskich.

[Not a valid template]