banner-left

Budynek Zielonej Szkoły (2)nowy budynek dydaktyczny w Zielonej Szkole„Zielona Szkoła” w Goreniu Dużym położona jest w samym centrum Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Niegdyś niepozorna szkoła, dziś nowoczesny ośrodek dydaktyczno – rekreacyjny, który jest niewątpliwą atrakcją gminy Baruchowo.

Lokalizacja ośrodka jest specjalnym walorem wzmacniającym pozytywne doznania z pobytu w „Zielonej Szkole”. Położona na skraju lasu w pobliżu czystych jezior: Goreńskiego i Skrzyneckiego oferuje gościom wypoczynek i edukację przyrodniczą.

wieża obsrewacyjna nad j. RakutowskimOd ponad 10 lat zajmuje się szeroko rozumianą edukacją przyrodniczo-ekologiczną. Organizowane są warsztaty jedno lub kilkudniowe dla dzieci i młodzieży realizowane bezpośrednio w ośrodku lub w terenie. Celem działalności ośrodka jest wytworzenie trwałych nawyków i zachowań w duchu ekologicznego stylu życia. Warsztaty ekologiczne prowadzone są przez trenerów edukacji.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Zielona Szkoła” posiada niezbędny do prowadzenia zajęć nowoczesny sprzęt multimedialny, jak również sprzęt terenowy: lunety, lornetki, lupy. Zebrane podczas zajęć okazy można podziwiać pod mikroskopami elektronowymi. Szeroka gama filmów przyrodniczych oraz zasobna biblioteka zachęca do nauki nawet najbardziej opornych.

 

piec chlebowy012

Dla grup przebywających w „Zielonej Szkole” prowadzone są warsztaty z rzeźbienia, wyroby z masy solnej i kwiatów z bibuły, zajęcia z ornitologiem i zoologiem. W maju 2014 roku został oddany do użytku nowy budynek dydaktyczny „Kujawska Fabryka Sztuki”, w którym znajduję się piec do wypiekania chleba oraz piec do wypalania gliny, dzięki czemu została zwiększona atrakcyjność prowadzonych zajęć o warsztaty z wypalania gliny, pieczena chleba, ciasteczek i babeczek. Na przebywające tu dzieci czeka mnóstwo atrakcji. Organizujemy wycieczki piesze, rowerowe i Zieloną Kolejką po terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego ja i również po terenie Gminy Baruchowo.

Dla każdej z grup przygotowany jest indywidualny program pobytu dostosowany do potrzeb grupy, możliwości i wieku uczestników.

altana (2)zegar słoneczny

 

Zielona Szkoła” przyciąga uwagę również swoim otoczeniem i bogactwem zieleni. Na terenie ośrodka znajdują się drewniane altany ze stołami i ławkami wyposażone w oświetlenie, miejsce na ognisko, a także zegar słoneczny, drewniane rzeźby i parking. Dla dzieci jest również sklepik z pamiątkami i słodyczami. W naszym  mini ZOO można zobaczyć  lamę, dzika, świnkę wietnamską, kozy miniaturowe, gołębie, bażanty. W 2014r. do zagrody edukacyjnej dołączyły trzy kangury, alpaki, króliki miniatury oraz kury Faverolle.

205Szczególną atrakcją dla dzieci przyjeżdżających na kolonie jest Zielona Kolejka, która po raz pierwszy zaprezentowała się podczas I Rajdu Rowerowego w 2013 r. W następnym roku został dokupiony drugi wagonik, dzięki czemu jednorazowo kolejka może przewieźć 48 osób. Wagoniki są zadaszone i przeszklone, wyposażone w nagłośnienie, co zapewnia komfort jazdy w każdych warunkach atmosferycznych. Dla grup organizowane są przejażdżki czterema trasami wycieczkowymi, tj. trasa do skansenu w Kłóbce, trasa do przystani wodnej nad Zalewem Włocławskim, trasa po Gminie Baruchowo oraz trasa po GWPK.

Od lipca do końca sierpnia w każdy weekend Kolejka wyrusza z Zielonej Szkoły i zabiera wszystkich chętnych na przejażdżkę nad Jezioro Skrzyneckie.

SONY DSC

Z myślą o najmłodszych miłośnikach motoryzacji został uruchomiony tor gokartowy. Składa się on z 6 pojazdów o napędzie elektrycznym. Mogą z nich korzystać dzieci od 3 roku życia do VI klasy SP

Do dyspozycji dzieci i przebywających gości jest również boisko do piłki plażowej i plac zabaw ze zjeżdżalnią oraz nowe linarium.

 

Poza edukacją przyrodniczo-ekologiczną dzieci i młodzieży Zielona Szkoła oferuje również:

 -organizację imprez okolicznościowych (chrzciny, komunie, wesela, 18-stki)

-organizację konferencji, spotkań integracyjnych,

 wigilie firmowe itp.

Służą temu piękna klimatyzacja sala bankietowa mieszcząca 130 osób oraz mniejsza, bardziej kameralna do 50 os.